Základní kontaktní údaje
Obecní úřad Chrást
Adresa: Chrást 150, 289 14 Poříčany

Tel./fax: 321695 380
E-mail: obec@obec-chrast.cz

Úřední hodiny:
Po. + St. 08:00-12:00 - účetní 18:00-20:00

více informací zde.

 
doporučujeme

Fotbal - SK Čechie Chrást

 

Historie fotbalového oddílu SK ČECHIE Chrást.

- čerpáno z výroční zprávy p.Františka Báši k 70ti letému výročí založení klubu, ve které uvádí:

Z malého kroužku nadšených sportovců vzniká fotbalový oddíl ustavující schůzí dne 25.3.1926.

Předsedou byl zvolen Zahora Alois
místopředseda Andrle František
jednatel Fabián Josef
pokladník Čihák Bohumil
hospodáři Fridrich Karel a Červený Alois
revizor účtu Diviš Josef
kapitán mužstva Braňka Vít

podáním přihlášky a stanov klubu k Okresní politické správě v Českém Brodě byl zaregistrován hrdý název klubu ČECHIE. Hrací plochou bylo uvolněné pole u Břízek po p.Skálovi a první rekvizita byl míč. Dresy si zakoupili čtyři členové ze svého a ostatních sedm koupil oddíl.

Druhou neděli v květnu 1926 byl sehrán první oficiální fotbalový zápas s SK Semice v sestavě:

Nehasil Bohumil
Fabián Josef Fridrich Karel
Červený Alois Čihák Bohumil Soukup Jaroslav
Andrle František Braňka Vít Záhora Alois Čihák František Vyšata Václav
 
fotbal  výsledek zápasu 1:7 byl pro Čechii považován za velmi čestný, většina našich hráčů nejen, že hrála poprvé, ale i poprvé viděli, jak se fotbalový zápas hraje. První branku Čechie vstřelil Záhora Alois.
Ještě v roce 1926 bylo hřiště (pole) zrušeno a byl získán písečák v Břískách, na kterém se hrála utkání celých 6 let. V roce 1933, dik agilnosti předsedy Václava Fokty, získal klub nové hřiště za domkem p.Manharta, na kterém se hrálo až do podzimu roku 1966, kdy byl otevřen nový stadion, na kterém se hraje dodnes.
 
Během této doby hraje Čechie v různých soutěžích a ani během II.světové války nebyla činost oddílu přerušena! Dokonce v roce 1940 bylo založeno mužstvo dorostu! V této těžké době byly našimi soupeři mimo jiné SK Vinohrady, SK Tuchoraz, Český Brod, Sadská, Kostelec n/Č.L., Liblice, Louňovice, Vršovice, Horoměřice, Cerhenice, AFK Pečky, Újezd n/L, Semice, Břežany, Škvorec, Tuklaty, Tismice a Poříčany. V této době reprezentovali: Černý Ladislav, Hedrlín František, Hamáček Ladislav, Radechovský Karel, Pekárek Vincenc, Novák Karel, Baša František, Kula Vlastimil, Kůla Václav, Čermák Karel, Hedrlín Stanislav, Burian František, Novák Václav. V roce 1959 vybojovala Čechie postup do IB.třídy před Slavií Vysoké školy Praha, bohužel jen na jeden rok. Pod vedením Františka Baši hráli: Matějů Miroslav, Novák Václav, Čadský Josef, Pekárek Vincenc, Novák Jan, Charamza Jaroslav, Martin Josef, Mikota Jindra, Nehasil Jaroslav.
    
fotbal Soupeři: Pecky, Tatra Kolín, SI.Poděbrady, Pozemní stavby Praha, Kyje, Start Praha, Újezd n/L, Střešovice, Slavoj Žižkov, Průmysl masný, Lokomotiva Kolín"B". V následujících letech hraje Čecie Okresní přebor a současně zajištuje i mládežnickou kopanou dorostu a žáků. Rok 1966 je pro Čechii významný oslavou 40ti let od založení klubu.Toto výročí bylo o to významnější proto, že byl otevřen nový stadion, který vznikl za velkého přispění MNV a našich občanů.
 
Nejaktivnější při výstavbě byli: pánové Klovrza, Socha, Kladzuba, Roudnický, Trpálek, Fridrich, Pachl, Turecký, Kůla, Stárek a další. Otevření nového stadionu proběhlo 17. - 18.září 1966. Mládežnická mužstva zaznamenávají nevýrazné úspěchy ale jsou důležitou součástí Čechie.
 
fotbal Přichází rok 1969 a pro Čechii 9 let v první "B" třídě. V širokém okolí nevídaná událost. Hrajeme v prvním roce skupinu mělnicko a kladensko: Obříství, Velvary, Kralupy, Vojkovice, EMĚ Mělník, Neratovice, Pšovka Mělník, Dukla Mělník, Zvoleněves, Lužec n/Vl. a Přerov n/L. Pro ročník 1970-1971 jsme přeřazeni do pro nás příznivější sk."B", kde hrají mužstva z kolínská a nymburska. V tomto období bylo založeno "B" mužstvo, které dosahovalo nevýrazných výsledků a mládežnická mužstva se potýkají s generačními problémy.
    
V ročníku 1977-1978 dochází k druhé reorganizaci "B" třídy a tak skončilo období, které nám daleko větší oddíly z okolí jen záviděly. V tomto období za vedení p.Báši hráli: Trpálek V., Štětina, Vyšata M., Turecký M., Semecký Jar., Balvín Jos., Turecký J., Blecha, Hubáček, Hrouda P., Hrouda Vl., Roupec, Karafiát, Kasal, Trpálek Jar., Kalaš Z., Kalaš Vl., Hedrlín Zd., Balvín Jar., Radechovský Jos., Hedrlín St., Michalko, Brabec, Čihák, Vyšata K.; Poláček, Sestup do Okresního přeboru,skončila výrazná epocha Čechie. Nastává období, kde chybí funkcionáři, hráči a hlavně chuť pracovat pro oddíl. I když fotbal v Crástě nezahynul, potácí se až do dnešní doby v nevýrazných úspěších. Bylo založeno mužstvo žáků(1981), které je do dnešního dne páteří mužstva dospělích (založili: Kasal, Semecký Jar.st., Štětina) dodnes hrají: Szentesi, Kasal M., Vyšata M., Křivský L., Málek, Černý M. V posledních dvou letech atakujeme horní příčky tabulky ve IV.tř. Okresního přeboru. V Roce 2004 bylo opět založeno mužstvo žáků a o rok později i mužstvo přípravky. (zajistil p.Kasal Jiří.st.) Takže k dnešnímu dni nám v Okresních soutěžích hrají celkem tři mužstva. Bez finančních sponzorů si naše účinkování v těchto soutěžích nelze představit.
 
fotbal

Jsou to:

  • OÚ Chrást
  • p. Kasal Jiří
  • p. Lambert Ivo
  • p. Holub Petr
  • p. Friedberger Zdeněk
  • p. Bednář Josef
  • p. Brunclík František
  • p. Hůlka Milan
  • p. Urbanová MonikaŠetek Jan
Při významných výročích poslední let, 75 let od založení klubu, sehrálo naše mužstvo přátelské utkání s starou gardou Sparty Praha, a při výročí 80ti let, s Viktorií Žižkov.
   
Copyright © OBEC CHRAST všechna práva vyhrazena. MAPA WEBU WEBMASTER: ZMORWARE PRODUCTION